Felesleges tejből szén-dioxid szűrő? Miért ne!
Dátum: 2021. február 03.
Isszuk hidegen és melegen, főzéshez használjuk, kávét és ritkábban teát ízesítünk vele, van házi (de finom), van pasztőrözött, sovány, zsírosabb. Néha előkerül, hogy egészségtelen, aztán néha meg arról olvasunk, a napi egy pohár maga az egészség. Vagy szeretjük, vagy utáljuk.
Egy dolog viszont biztos, tejből túltermelés van. Felesleget „gyártunk” a tehénkék nem kis segítségével.
Az amerikai Clarkson Egyetem kutatói egy olyan eljárást dolgoztak ki, amellyel olcsón és környezetbarát módon csökkenthetik a légkörben található szén-dioxid mennyiségét, egyúttal pedig hasznosíthatják is azt a több millió liternyi tejet is, amelyet kereslet híján a termelők jobbára kiöntenek.
A tej alkalmas arra, hogy megfelelően porózus felületű és kémiai összetételű anyag készülhessen belőle, ráadásul bőségesen rendelkezésre áll.
A kutatás egyik résztvevője szerint a tejből előállított anyag leginkább lyukacsos, erősen pörkölt kávébabokra emlékeztet: az ezeken található nanoméretű rések eredményesen megkötik a szén-dioxidot, méretükből és anyaguknál fogva viszont nem veszik fel a vízpárát.
A folyamat visszafordítható, így a szén-dioxid felszabadítása után a szűrőanyag újra felhasználható.
Miután a tejfogyasztás a nyolcvanas évek óta 30 százalékkal csökkent, a tehenek tejhozama viszont 13 százalékkal nőtt, a tejipar jelentős mennyiségű felesleges nyers tejet termel, így a szűrőanyaghoz felhasznált mennyiséget még csak nem is a fogyasztók számára szánt termékektől kellene elvonni.
És tulajdonképpen miért is olyan fontos a szén-dioxid befogása? A Földünk felmelegedésének kordában tartása miatt.