Beporzó rovarok nélkül az emberiségnek két éve lenne hátra!
Dátum: 2021. március 14.
Olvasási idő: 1 perc
Sajnos az utóbbi évtizedekben fokozódó mértékben kerültek előtérbe a beporzást végző rovarok, s nem elsősorban pótolhatatlan, életközösségeinkben betöltött szerepük miatt, hanem az őket érő folyamatos környezeti terhelések, és a súlyos egyed- és fajszám csökkenés miatt.
Beporzó rovarok nélkül az emberiségnek két éve lenne hátra – és e közhellyé váló megállapítás cseppet sem tűnik túlzásnak.
A beporzó rovarok végzik el a virágos növények döntő hányadának megtermékenyítését, nélkülük az egynyáriak egy, a kétnyáriak két éven belül tűnnének el – de még az évelők hátralévő ideje is meg lenne számlálva.
A természetes életközösségek alapját pedig a növények teszik ki, s a csúcsán az egész rendszernek mi magunk trónolunk, így az alapok sérülése nagyon rövid időn belül kihat ránk, emberekre is. Még a mezőgazdasági növényeken alapuló emberi készítmények 80%-a is tartalmazza valamilyen mértékben munkájuk eredményét.
A gyömölcstermés, a szőlő, a szója és jó pár alapvető élelmiszer sorsa is a hatlábú munkások „kezében” van.
A beporzó rovarok védelmének tétje tehát egy picivel nagyobb, mint hogy lesz-e méz, vagy hogy milyen mennyiségben.
Ráadásul a közvélekedés hajlamos az általánosításra is, így a beporzókat egységesen a méhekkel azonosítják, azoknak is kizárólag a háziasított részével; ám a valóságban a házi méh csupán egy töredékét képes ellátni a megporzások feladatának.
Vadon élő társas méhek, magányos méhfajok, és számtalan egyéb ízeltlábú csoport csatlakozik hozzájuk, így a beporzók védelme sem jelentheti kizárólag a méhészetek, vagyis a házi méh munkájának támogatását.
Vigyázzunk rájuk!
További érdekességeket a természetről, a természet védelméről a csemete.com oldalon olvashattok!